Εθελοντική δράση καθαρισμού της παραλίας Σαρωνίδας στα πλαίσια του Let’s do it Greece, εορτασμός της πανελλήνιας ημέρας ζωοφιλίας

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 το σχολείο μας συμμετείχε σε εθελοντική δράση στα πλαίσια του Let’s do it Greece με καθαρισμό της παραλίας της Σαρωνίδας. Οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας ξεκίνησαν πεζή για την παραλία εξοπλισμένοι με κέφι και χαρά, γάντια και σακούλα στα χέρια για συλλογή σκουπιδιών και αποτσίγαρων στη διαδρομή. Στην παραλία μας περίμενε η εκπρόσωπος του Let’s do it Greece, η αγαπητή κ. Αναστασία Ιωαννίδου, η οποία τους εξήγησε τον τρόπο συλλογής των σκουπιδιών και τα επαίνεσε για το ενδιαφέρον τους στο περιβάλλον.

Με αφορμή του ορισμού της 4ης Απριλίου κάθε έτους ως πανελλήνια ημέρα ζωοφιλίας από το ΥΠΑΙΘΑ οι μαθητές/τριες γνώρισαν στην παραλία μία σκυλίτσα, τη Σίσσυ, υιοθετημένη από φιλοζωική εταιρεία. Έμαθαν από τον ιδιοκτήτη της την κακομεταχείριση που δέχθηκε στο πρώτο της σπίτι με εμφανή, μόνιμα σημάδια στο ποδαράκι της και με μεγάλη συγκίνηση για την περιπέτειά της την αγκάλιασαν με αγάπη και πολλά χάδια! Η Σίσσυ αλλά και όλα τα παιδιά του σχολείου μας, όπως είναι φανερό και στις σχετικές φωτογραφίες, το καταχάρηκαν!

Αφήστε ένα σχόλιο